KEMET C1206F224K5RACAUTO
C1206F224K5RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C1206F224K5RACAUTO
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206F224K5RACAUTO.pdf
Availability of C1206F224K5RACAUTO
QUANTITY
C1206F224K5RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206F224K5RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C1206F224K5RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCeramic Capacitor Flex Crack Mitigation
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode, Soft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206F224K5RACAUTO
Related LinksC1206F224, C1206F224K5RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C1206F224K5RACAUTO Details Description
Related parts for C1206F224K5RACAUTO
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
FUSE 1/2A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED PMI YELLOW 12V W/250MM LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf