KEMET C1206F475K4RACTU
C1206F475K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206F475K4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C1206F475K4RACTU.pdf
Availability of C1206F475K4RACTU
QUANTITY
C1206F475K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206F475K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206F475K4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCeramic Capacitor Flex Crack Mitigation
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206F475K4RACTU
Related LinksC1206F47, C1206F475K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206F475K4RACTU Details Description
Related parts for C1206F475K4RACTU
PCB COPPER CLAD 6 X 6" 1 SIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 2-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
POLY WHEEL PAT RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2530 WHT 19MM datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf