KEMET C1206F475K4RACTU
C1206F475K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206F475K4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C1206F475K4RACTU.pdf
Availability of C1206F475K4RACTU
QUANTITY
C1206F475K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206F475K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206F475K4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCeramic Capacitor Flex Crack Mitigation
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206F475K4RACTU
Related LinksC1206F47, C1206F475K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206F475K4RACTU Details Description
Related parts for C1206F475K4RACTU
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 20W 2% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 30POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 1.275KV RAD datasheet.pdf