KEMET C1206H473J5GACTU
C1206H473J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206H473J5GACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206H473J5GACTU.pdf
Availability of C1206H473J5GACTU
QUANTITY
C1206H473J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206H473J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206H473J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Temperature MLCCs
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured ProductHigh Temperature C0G MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206H473J5GACTU
Related LinksC1206H47, C1206H473J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206H473J5GACTU Details Description
Related parts for C1206H473J5GACTU
IDC CABLE - MSD40K/MC40G/MSD40K datasheet.pdf
LAMP INCAND 27MM BAYONET 130V datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 2-DIP datasheet.pdf
SEALING WASHER FOR BOOT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 15V AXIAL datasheet.pdf