KEMET C1206H823J5GAC7800
C1206H823J5GAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C1206H823J5GAC7800
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206H823J5GAC7800.pdf
Availability of C1206H823J5GAC7800
QUANTITY
C1206H823J5GAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206H823J5GAC7800
Internal Part NumberEIS-C1206H823J5GAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Temperature MLCCs
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Featured ProductHigh Temperature C0G MLCCs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206H823J5GAC7800
Related LinksC1206H823, C1206H823J5GAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C1206H823J5GAC7800 Details Description
Related parts for C1206H823J5GAC7800
IC REG ISOLATED 15V 67MA 7DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
BUNDLED KIT #1054, BK-1054 datasheet.pdf
D4NL-4CFG-B4-NPT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf