KEMET C1206S333K5RACTU
C1206S333K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206S333K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206S333K5RACTU.pdf
Availability of C1206S333K5RACTU
QUANTITY
C1206S333K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206S333K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206S333K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFE-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesFloating Electrode
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206S333K5RACTU
Related LinksC1206S33, C1206S333K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206S333K5RACTU Details Description
Related parts for C1206S333K5RACTU
IDC CABLE - CKR10S/AE10G/CKR10S datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN FFC TOP 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CTV 21C 21#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CTV 19C 19#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf