KEMET C1206T106K8RCLTU
C1206T106K8RCLTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206T106K8RCLTU
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
C1206T106K8RCLTU.pdf
Availability of C1206T106K8RCLTU
QUANTITY
C1206T106K8RCLTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206T106K8RCLTU
Internal Part NumberEIS-C1206T106K8RCLTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206T106K8RCLTU
Related LinksC1206T10, C1206T106K8RCLTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206T106K8RCLTU Details Description
Related parts for C1206T106K8RCLTU
CONN HEADER 2.0MM 10POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TG2030 ROLL 50METERSX320X1MM datasheet.pdf
LP 5.00/90/21 OG datasheet.pdf
SL 5.08HC/24/90B 3.2SN OG BX datasheet.pdf
PCB RETAINER B datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64QFN datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3V 10UA datasheet.pdf