KEMET C1206V473KCRACTU
C1206V473KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206V473KCRACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1206
Datasheet Download
C1206V473KCRACTU.pdf
Availability of C1206V473KCRACTU
QUANTITY
C1206V473KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206V473KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C1206V473KCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206V473KCRACTU
Related LinksC1206V47, C1206V473KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206V473KCRACTU Details Description
Related parts for C1206V473KCRACTU
RES SMD 210 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
IC DVR HF FULL BRIDGE 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf