KEMET C1206W223KBRACTU
C1206W223KBRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206W223KBRACTU
Brief Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1206
Datasheet Download
C1206W223KBRACTU.pdf
Availability of C1206W223KBRACTU
QUANTITY
C1206W223KBRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206W223KBRACTU
Internal Part NumberEIS-C1206W223KBRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206W223KBRACTU
Related LinksC1206W22, C1206W223KBRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206W223KBRACTU Details Description
Related parts for C1206W223KBRACTU
MODULE MALE 10POS CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 70MA 16 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
6173900 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A CSP datasheet.pdf