KEMET C1206Y472K5RACTU
C1206Y472K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206Y472K5RACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206Y472K5RACTU.pdf
Availability of C1206Y472K5RACTU
QUANTITY
C1206Y472K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206Y472K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206Y472K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFF-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesFloating Electrode, Soft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206Y472K5RACTU
Related LinksC1206Y47, C1206Y472K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206Y472K5RACTU Details Description
Related parts for C1206Y472K5RACTU
IC STEREO AUDIO DAC 28-SSOP datasheet.pdf
TRIAC 800V 10A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN STACKER 36POS 0.100" T/H datasheet.pdf
2MMFB,IS,ASY,120,SIG,HDR,SL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf