KEMET C1210C101KGRACTU
C1210C101KGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C101KGRACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C101KGRACTU.pdf
Availability of C1210C101KGRACTU
QUANTITY
C1210C101KGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C101KGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C101KGRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C101KGRACTU
Related LinksC1210C10, C1210C101KGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C101KGRACTU Details Description
Related parts for C1210C101KGRACTU
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED MT SR VERT 18MM 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 6A datasheet.pdf