KEMET C1210C102J5GACTU
C1210C102J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C102J5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C102J5GACTU.pdf
Availability of C1210C102J5GACTU
QUANTITY
C1210C102J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C102J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C102J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C102J5GACTU
Related LinksC1210C10, C1210C102J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C102J5GACTU Details Description
Related parts for C1210C102J5GACTU
FIXED IND 68UH 2.3A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 1.2KV 6A TO220AB datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CABLE SMB R/A PLUG-R/A PLUG 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 2W SMBG datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf