KEMET C1210C102JGRACTU
C1210C102JGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C102JGRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C102JGRACTU.pdf
Availability of C1210C102JGRACTU
QUANTITY
C1210C102JGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C102JGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C102JGRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C102JGRACTU
Related LinksC1210C10, C1210C102JGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C102JGRACTU Details Description
Related parts for C1210C102JGRACTU
CONN DIN RECEPT 120POS VERT PCB datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 75 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf