KEMET C1210C103J1GACTU
C1210C103J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C103J1GACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C103J1GACTU.pdf
Availability of C1210C103J1GACTU
QUANTITY
C1210C103J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C103J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C103J1GACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C103J1GACTU
Related LinksC1210C10, C1210C103J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C103J1GACTU Details Description
Related parts for C1210C103J1GACTU
IC FPGA 288 I/O 432MBGA datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" SNGL ROW datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 100A DIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 120K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf