KEMET C1210C103M1RACTU
C1210C103M1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C103M1RACTU
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C103M1RACTU.pdf
Availability of C1210C103M1RACTU
QUANTITY
C1210C103M1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C103M1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C103M1RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C103M1RACTU
Related LinksC1210C10, C1210C103M1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C103M1RACTU Details Description
Related parts for C1210C103M1RACTU
CONN HSG RCPT 55POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
DIODE GEN REV 300V 250A DO205AB datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TOOL DIE ASSEMBLY datasheet.pdf
INSERTER/EXTRACTOR .093X2" YLW datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
MME2P106P36C7P-0004 200 SPEC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf