KEMET C1210C104J3GACTU
C1210C104J3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C104J3GACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 25V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C104J3GACTU.pdf
Availability of C1210C104J3GACTU
QUANTITY
C1210C104J3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C104J3GACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C104J3GACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C104J3GACTU
Related LinksC1210C10, C1210C104J3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C104J3GACTU Details Description
Related parts for C1210C104J3GACTU
PLUG BANA DBL WIRE GUIDE BLK datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC TERM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC DRV,240V 1PH,1HP 0.7KW CT datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf