KEMET C1210C104M5RACTU
C1210C104M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C104M5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C104M5RACTU.pdf
Availability of C1210C104M5RACTU
QUANTITY
C1210C104M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C104M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C104M5RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C104M5RACTU
Related LinksC1210C10, C1210C104M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C104M5RACTU Details Description
Related parts for C1210C104M5RACTU
RES SMD 48.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 36IN datasheet.pdf
PIN INBOARD .042" HOLE 1000/PKG datasheet.pdf
MOD PV-IPM H-BRDG/2CHOP 600V 50A datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.0' 0.50MM 6POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP INSERT METALL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 109 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf