KEMET C1210C106K5RACTU
C1210C106K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C106K5RACTU
Brief Description
CAP CER 10UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C106K5RACTU.pdf
Availability of C1210C106K5RACTU
QUANTITY
C1210C106K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C106K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C106K5RACTU
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C106K5RACTU
Related LinksC1210C10, C1210C106K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C106K5RACTU Details Description
Related parts for C1210C106K5RACTU
CBLE ASSY 6-6 COIL SGL END10'SLV datasheet.pdf
MAX CLIP TO-218/TO-247 SCREW-MNT datasheet.pdf
CABLE SMA PLUG-SMA PLUG RG58 60" datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 51POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
PROG ADAPTOR FOR 3000A datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf