KEMET C1210C106K6PAC7800
C1210C106K6PAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C1210C106K6PAC7800
Brief Description
CAP CER 10UF 35V X5R 1210
Datasheet Download
C1210C106K6PAC7800.pdf
Availability of C1210C106K6PAC7800
QUANTITY
C1210C106K6PAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C106K6PAC7800
Internal Part NumberEIS-C1210C106K6PAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C106K6PAC7800
Related LinksC1210C106, C1210C106K6PAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C1210C106K6PAC7800 Details Description
Related parts for C1210C106K6PAC7800
TERM BLOCK 6.35MM 11POS BK datasheet.pdf
Crystal 44.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE A 33POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ6B M32 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf