KEMET C1210C106K8NACTU
C1210C106K8NACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C106K8NACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X8L 1210
Datasheet Download
C1210C106K8NACTU.pdf
Availability of C1210C106K8NACTU
QUANTITY
C1210C106K8NACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C106K8NACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C106K8NACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Temperature MLCCs
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C106K8NACTU
Related LinksC1210C10, C1210C106K8NACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C106K8NACTU Details Description
Related parts for C1210C106K8NACTU
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 392K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC NVSRAM 512KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf