KEMET C1210C106M8RACTU
C1210C106M8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C106M8RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C106M8RACTU.pdf
Availability of C1210C106M8RACTU
QUANTITY
C1210C106M8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C106M8RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C106M8RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC1210C106yyRACyyyy 24/Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C106M8RACTU
Related LinksC1210C10, C1210C106M8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C106M8RACTU Details Description
Related parts for C1210C106M8RACTU
HOOK FORKED CURVED CSTEEL 8" datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 16SOIC datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf