KEMET C1210C123JARACTU
C1210C123JARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C123JARACTU
Brief Description
CAP CER 0.012UF 250V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C123JARACTU.pdf
Availability of C1210C123JARACTU
QUANTITY
C1210C123JARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C123JARACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C123JARACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C123JARACTU
Related LinksC1210C12, C1210C123JARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C123JARACTU Details Description
Related parts for C1210C123JARACTU
IC OPAMP VFB 140MHZ SC70-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 125MA 380VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V 6-UDFN datasheet.pdf
RES 3.90 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX8790A datasheet.pdf
OSC VCXO 106.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
EPOXY TC CW datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf