KEMET C1210C131JCGACTU
C1210C131JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C131JCGACTU
Brief Description
CAP CER 130PF 500V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C131JCGACTU.pdf
Availability of C1210C131JCGACTU
QUANTITY
C1210C131JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C131JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C131JCGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance130pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C131JCGACTU
Related LinksC1210C13, C1210C131JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C131JCGACTU Details Description
Related parts for C1210C131JCGACTU
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf