KEMET C1210C152K1GACTU
C1210C152K1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C152K1GACTU
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C152K1GACTU.pdf
Availability of C1210C152K1GACTU
QUANTITY
C1210C152K1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C152K1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C152K1GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C152K1GACTU
Related LinksC1210C15, C1210C152K1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C152K1GACTU Details Description
Related parts for C1210C152K1GACTU
SWITCH SIM ROLLER SPDT .1A .110 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 9V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf