KEMET C1210C152KDRACTU
C1210C152KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C152KDRACTU
Brief Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C152KDRACTU.pdf
Availability of C1210C152KDRACTU
QUANTITY
C1210C152KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C152KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C152KDRACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C152KDRACTU
Related LinksC1210C15, C1210C152KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C152KDRACTU Details Description
Related parts for C1210C152KDRACTU
IC TXRX SOFTWARE SELECTBL 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf