KEMET C1210C152KGRACTU
C1210C152KGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C152KGRACTU
Brief Description
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C152KGRACTU.pdf
Availability of C1210C152KGRACTU
QUANTITY
C1210C152KGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C152KGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C152KGRACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C152KGRACTU
Related LinksC1210C15, C1210C152KGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C152KGRACTU Details Description
Related parts for C1210C152KGRACTU
RES 150 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 0.3W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf