KEMET C1210C154K5HAC7800
C1210C154K5HAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C1210C154K5HAC7800
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X8R 1210
Datasheet Download
C1210C154K5HAC7800.pdf
Availability of C1210C154K5HAC7800
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1210C154K5HAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C154K5HAC7800
Internal Part NumberEIS-C1210C154K5HAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C154K5HAC7800
Related LinksC1210C154, C1210C154K5HAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C1210C154K5HAC7800 Details Description
Related parts for C1210C154K5HAC7800
FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 12POS 5.08MM OR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 432 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
OSC VCXO 233.639MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 20A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO221AC datasheet.pdf