KEMET C1210C184J5RACTU
C1210C184J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C184J5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C184J5RACTU.pdf
Availability of C1210C184J5RACTU
QUANTITY
C1210C184J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C184J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C184J5RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C184J5RACTU
Related LinksC1210C18, C1210C184J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C184J5RACTU Details Description
Related parts for C1210C184J5RACTU
JUMPER-H9992TR/A3047L/X 8" datasheet.pdf
*STEEL-TY* STRAP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TNC PLUG R/A datasheet.pdf
IC INVERTER TRI-ST DUAL LP US8 datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDR RA 15POS 2.54MM datasheet.pdf