KEMET C1210C222J1GACTU
C1210C222J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C222J1GACTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C222J1GACTU.pdf
Availability of C1210C222J1GACTU
QUANTITY
C1210C222J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C222J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C222J1GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C222J1GACTU
Related LinksC1210C22, C1210C222J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C222J1GACTU Details Description
Related parts for C1210C222J1GACTU
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 21POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL FEEDTHRU DP WGK 25 datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf