KEMET C1210C222K2GALTU
C1210C222K2GALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C222K2GALTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C222K2GALTU.pdf
Availability of C1210C222K2GALTU
QUANTITY
C1210C222K2GALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C222K2GALTU
Internal Part NumberEIS-C1210C222K2GALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C222K2GALTU
Related LinksC1210C22, C1210C222K2GALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C222K2GALTU Details Description
Related parts for C1210C222K2GALTU
FIXED IND 150UH 810MA 420 MOHM datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.93V SC59-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT HER 0.52" CC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DSUB 21XA4 M PCR/A 50OHM G50 datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf