KEMET C1210C222KDRACTU
C1210C222KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C222KDRACTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C222KDRACTU.pdf
Availability of C1210C222KDRACTU
QUANTITY
C1210C222KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C222KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C222KDRACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C222KDRACTU
Related LinksC1210C22, C1210C222KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C222KDRACTU Details Description
Related parts for C1210C222KDRACTU
JUMPER-H1502TR/A2015S/H1502TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 2.1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN FERRULE 10AWG YELLOW datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 CLR 25X4' datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf