KEMET C1210C222MCGACTU
C1210C222MCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C222MCGACTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 500V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C222MCGACTU.pdf
Availability of C1210C222MCGACTU
QUANTITY
C1210C222MCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C222MCGACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C222MCGACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C222MCGACTU
Related LinksC1210C22, C1210C222MCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C222MCGACTU Details Description
Related parts for C1210C222MCGACTU
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
MOLDED RECT LED MOUNT .28" datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 50MA 11.5 OHM datasheet.pdf
D SUB 7W2 MA_PCR_20 A_S4_4-40 UN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
AHN NEW 2 FORM C datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf