KEMET C1210C223JARACTU
C1210C223JARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C223JARACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C223JARACTU.pdf
Availability of C1210C223JARACTU
QUANTITY
C1210C223JARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C223JARACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C223JARACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C223JARACTU
Related LinksC1210C22, C1210C223JARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C223JARACTU Details Description
Related parts for C1210C223JARACTU
GLOVES POLYESTER WHT LARGE 1PAIR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
VARISTOR 387V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
72CKT HDM MIDPLANE HOUSIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
SUPERGRIP CLIP KIT 23X23MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.1A 175 MOHM TH datasheet.pdf