KEMET C1210C224K1RALTU
C1210C224K1RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C224K1RALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C224K1RALTU.pdf
Availability of C1210C224K1RALTU
QUANTITY
C1210C224K1RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C224K1RALTU
Internal Part NumberEIS-C1210C224K1RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C224K1RALTU
Related LinksC1210C22, C1210C224K1RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C224K1RALTU Details Description
Related parts for C1210C224K1RALTU
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BUS SYSTEM CABLE DEVICENET 5POS datasheet.pdf