KEMET C1210C224K1RALTU
C1210C224K1RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C224K1RALTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C224K1RALTU.pdf
Availability of C1210C224K1RALTU
QUANTITY
C1210C224K1RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C224K1RALTU
Internal Part NumberEIS-C1210C224K1RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C224K1RALTU
Related LinksC1210C22, C1210C224K1RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C224K1RALTU Details Description
Related parts for C1210C224K1RALTU
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 165MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
RD ENERGY HARVESTING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE 2.1 - 6.4MM WHITE datasheet.pdf
IC AUDIO DGTL DELAY 18SOP datasheet.pdf
MICRO 15C S 30" WHT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Active Receive Mixer LF to 500 MHz IC datasheet.pdf