KEMET C1210C226K4PACTU
C1210C226K4PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C226K4PACTU
Brief Description
CAP CER 22UF 16V X5R 1210
Datasheet Download
C1210C226K4PACTU.pdf
Availability of C1210C226K4PACTU
QUANTITY
C1210C226K4PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C226K4PACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C226K4PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PCN Design/SpecificationC1210C226xxPAC Series 01/Nov/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C226K4PACTU
Related LinksC1210C22, C1210C226K4PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C226K4PACTU Details Description
Related parts for C1210C226K4PACTU
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X4 GN,YW,RD,GN DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN BOOT FOR CAT6 MOD RJ45 PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
26500 19C 19#16 S BY RECP WC datasheet.pdf
2200UF 63V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf