KEMET C1210C330JCGACTU
C1210C330JCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C330JCGACTU
Brief Description
CAP CER 33PF 500V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C330JCGACTU.pdf
Availability of C1210C330JCGACTU
QUANTITY
C1210C330JCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C330JCGACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C330JCGACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C330JCGACTU
Related LinksC1210C33, C1210C330JCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C330JCGACTU Details Description
Related parts for C1210C330JCGACTU
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8VSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOT323 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
IC DGTL SW 16384X16384 144-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf