KEMET C1210C331J5GACTU
C1210C331J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C331J5GACTU
Brief Description
CAP CER 330PF 50V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C331J5GACTU.pdf
Availability of C1210C331J5GACTU
QUANTITY
C1210C331J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C331J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C331J5GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C331J5GACTU
Related LinksC1210C33, C1210C331J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C331J5GACTU Details Description
Related parts for C1210C331J5GACTU
RES SMD 49.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 34POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENSOR 3BEAMS 50MM (AMP) datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP LEFT/RUN datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
INTERFER PREVENT FILTER HORIZON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf