KEMET C1210C333K5HAC7800
C1210C333K5HAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C1210C333K5HAC7800
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X8R 1210
Datasheet Download
C1210C333K5HAC7800.pdf
Availability of C1210C333K5HAC7800
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1210C333K5HAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C333K5HAC7800
Internal Part NumberEIS-C1210C333K5HAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)