KEMET C1210C333K5HAC7800
C1210C333K5HAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C1210C333K5HAC7800
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X8R 1210
Datasheet Download
C1210C333K5HAC7800.pdf
Availability of C1210C333K5HAC7800
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1210C333K5HAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C333K5HAC7800
Internal Part NumberEIS-C1210C333K5HAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C333K5HAC7800
Related LinksC1210C333, C1210C333K5HAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C1210C333K5HAC7800 Details Description
Related parts for C1210C333K5HAC7800
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 11.059MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FILTER SAW 833MHZ CDMA2000 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 600MA 3W datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 156.25MHZ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 420mA Lighting 8-SOP datasheet.pdf