KEMET C1210C472J5GACTU
C1210C472J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C472J5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C472J5GACTU.pdf
Availability of C1210C472J5GACTU
QUANTITY
C1210C472J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C472J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C472J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C472J5GACTU
Related LinksC1210C47, C1210C472J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C472J5GACTU Details Description
Related parts for C1210C472J5GACTU
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SOLDER datasheet.pdf
THYRISTOR 320V 400A SMB datasheet.pdf
PLUGINWOBBLE CAT WHISKER SPDT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-24V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf