KEMET C1210C472J5RACTU
C1210C472J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C472J5RACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C472J5RACTU.pdf
Availability of C1210C472J5RACTU
QUANTITY
C1210C472J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C472J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C472J5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C472J5RACTU
Related LinksC1210C47, C1210C472J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C472J5RACTU Details Description
Related parts for C1210C472J5RACTU
TWEEZER POINTED FINE 22B 6.10" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
IC CLK SOURCE AMD GEODE 28-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-15 PSI datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf