KEMET C1210C474J8RACTU
C1210C474J8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C474J8RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C474J8RACTU.pdf
Availability of C1210C474J8RACTU
QUANTITY
C1210C474J8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C474J8RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C474J8RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C474J8RACTU
Related LinksC1210C47, C1210C474J8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C474J8RACTU Details Description
Related parts for C1210C474J8RACTU
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO15 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 DM 2.4GHZ/ANT datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 100A 3TOWER datasheet.pdf
RES 600 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf