KEMET C1210C475K4PACTU
C1210C475K4PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C475K4PACTU
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1210
Datasheet Download
C1210C475K4PACTU.pdf
Availability of C1210C475K4PACTU
QUANTITY
C1210C475K4PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C475K4PACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C475K4PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C475K4PACTU
Related LinksC1210C47, C1210C475K4PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C475K4PACTU Details Description
Related parts for C1210C475K4PACTU
TVS DIODE 10VWM 17VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
LED IND 3MM RA 565NM GREEN DIFF datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 40V 10W datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 320MA 10.82 OHM datasheet.pdf