KEMET C1210C475M8VACTU
C1210C475M8VACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C475M8VACTU
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 1210
Datasheet Download
C1210C475M8VACTU.pdf
Availability of C1210C475M8VACTU
QUANTITY
C1210C475M8VACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C475M8VACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C475M8VACTU
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C475M8VACTU
Related LinksC1210C47, C1210C475M8VACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C475M8VACTU Details Description
Related parts for C1210C475M8VACTU
SLIT .5MM 1MM 2MM FOR E3V3-T datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
RES 2.20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 670MA 240 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 120POS DR LOW datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Low Cost, Precision 2.5 V IC References IC datasheet.pdf