KEMET C1210C476K9RAC7800
C1210C476K9RAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C1210C476K9RAC7800
Brief Description
CAP CER 47UF 6.3V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C476K9RAC7800.pdf
Availability of C1210C476K9RAC7800
QUANTITY
C1210C476K9RAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C476K9RAC7800
Internal Part NumberEIS-C1210C476K9RAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C476K9RAC7800
Related LinksC1210C476, C1210C476K9RAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C1210C476K9RAC7800 Details Description
Related parts for C1210C476K9RAC7800
FIXED IND 2.2UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER QUAD 2-CH 16TSSOP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 28QFN datasheet.pdf
IC CONTROLLER T1 5V 44-PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V P2H 1206 datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
390UF 250V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf