KEMET C1210C476M9PACTU
C1210C476M9PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C476M9PACTU
Brief Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1210
Datasheet Download
C1210C476M9PACTU.pdf
Availability of C1210C476M9PACTU
QUANTITY
C1210C476M9PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C476M9PACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C476M9PACTU
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C476M9PACTU
Related LinksC1210C47, C1210C476M9PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C476M9PACTU Details Description
Related parts for C1210C476M9PACTU
FAN BLOWER 120.7X31MM 24V BD24A3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 17 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6B PG16 datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf