KEMET C1210C563K2RACTU
C1210C563K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C563K2RACTU
Brief Description
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C563K2RACTU.pdf
Availability of C1210C563K2RACTU
QUANTITY
C1210C563K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C563K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C563K2RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C563K2RACTU
Related LinksC1210C56, C1210C563K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C563K2RACTU Details Description
Related parts for C1210C563K2RACTU
CONN HDR BRKWAY 18POS DUAL 30AU datasheet.pdf
RES 33 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM SMD T/H 20POS datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 700 OHM 2/3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SOD-123 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf