KEMET C1210C820J1GACTU
C1210C820J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C820J1GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 100V NP0 1210
Datasheet Download
C1210C820J1GACTU.pdf
Availability of C1210C820J1GACTU
QUANTITY
C1210C820J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C820J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C820J1GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C820J1GACTU
Related LinksC1210C82, C1210C820J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C820J1GACTU Details Description
Related parts for C1210C820J1GACTU
RES SMD 11K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SIDE OUTLET HANDLE/SOCKET datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE .100 56POS DR LOW P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 72W datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
CONN 4C 4#16S PIN PLUG datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
2.2UF 160V 6.3X11 85C RAD datasheet.pdf