KEMET C1210C824J5RACTU
C1210C824J5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C824J5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.82UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C824J5RACTU.pdf
Availability of C1210C824J5RACTU
QUANTITY
C1210C824J5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C824J5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C824J5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C824J5RACTU
Related LinksC1210C82, C1210C824J5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C824J5RACTU Details Description
Related parts for C1210C824J5RACTU
TRANS NPN DARL 100V 2A TO225AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM VERT OR datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
10 POS EP 2.5 HDR, GLOW WIRE datasheet.pdf
MICRO 9C P 24" RBW JACKS NI datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 600MA 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 82PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf